پیام ها پس از درگذشت علامه سید جلال الدین آشتیانی

پس از ارتحال سید جلال الدین آشتیانی ،مقامات کشوری پیام هایی ارسال کردند که به قرار ذیل است:

 

۱_ پیام تسلیت رهبر جمهوری اسلامی ایران

‌ آیت‌‌الله‌ خامنه‌ای رهبر‌ انقلاب‌ اسلامی‌ در پیامی‌ درگذشت‌ استاد علامه سید جلال الدین آشتیانی‌ را تسلیت‌ گفتند. متن‌  پیام‌ به‌ این‌ شرح‌ است:

بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم

‌درگذشت‌ فیلسوف‌ علامه‌ بزرگوار مرحوم‌ استاد سید جلال‌ الدین‌ آشتیانی‌ رحمت‌ الله‌ علیه‌ را به‌ همه‌ دوستداران‌ علوم‌ عقلی‌ در حوزه‌ و دانشگاه‌ به‌ ویژه‌ اساتید و دانشجویان‌ فلسفه‌ و عرفان‌ و بالاخص‌ به‌ جمع کثیر شاگردان‌ و بهره‌مندان‌ از آثار آن‌ فرزانه‌ گرانمایه‌ تسلیت‌ عرض‌ می‌کنم‌.ایشان‌ یکی‌ از پرورش‌ یافتگان‌ حوزه‌ درسی‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره) و استاد علامه‌ طباطبایی‌ و خود در شمار برجسته‌ترین‌ اساتید فلسفه‌ و عرفان‌ بودند و فقدان‌ چنین‌ شخصیتی‌ تاسف‌ بار است.‌ از خداوند متعال‌ مغفرت‌ و رحمت‌ واسعه‌اش‌ را برای‌ آن‌ فقید سعید مسالت‌ می‌کنم‌.

سید علی‌ خامنه‌ای‌

چهارم‌ فروردین‌ هشتاد و چهار

 

۲_ پیام تسلیت سید محمد خاتمی ریاست جمهور

«ملاصدرای زنده شایسته ی اوست»

به مناسبت درگذشت فيلسوف پر آوازه ايران استاد “سید جلال الدین آشتیانی” روز چهارشنبه از سوي سيد محمد خاتمی رييس جمهوري اسلامي ايران پيام تسليتي صادر شد.

پيام تسليت آقاي خاتمی به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

رحلت تاسف بار دانشمند فرزانه و فيلسوف پرآوازه ايران، استاد “سيد جلال‌الدين آشتياني ” را به همه فرهيختگان ، انديشمندان، دانشگاهيان و حوزويان كشور تسليت مي‌گويم.نام آن زنده ياد مايه افتخار ايران در جهان انديشه و گواه حيات و غناي فلسفه و عرفان اين زادبوم بود.او با تاليفات ، تصحيحات ، تعليقات وشروح ماندگار فلسفي وعرفاني خويش نشان داد كه اين ميراث اسلامي وايراني نه تنها به پايان نرسيده است، بلكه توان نوزايي نيز دارد. راهي كه آن عارف وارسته در گفت وگوهاي دانشورانه ميان شرق وغرب پيموده چشم اندازهاي روشني از فهم نوين در باب قديم و جديد گشود. بي‌سبب نبود كه بزرگانی از دنياي فلسفه غرب او را تا بدان حد بزرگ يافتند كه نام “ملاصدراي زنده” را شايسته وي دانستند.علاوه برآثار علمی بسيار، بايد مناعت و قناعت و حكمت را از جمله سرمايه‌های بی زوال هشتاد سال عمر پربركت و چهل سال تدريس بي‌وقفه او در دانشگاه و حوزه به شمار آورد.دانش گسترده ، ديده باز ، سينه گشاده و سلوك بي‌نظير استاد آشتیانی توانست از اين عالم مسلمان، استادي جامع و نافذ بسازد كه تربيت يافتگاني معتبر و موثر در دانشگاه‌ها و مراكز علمي و پژوهشي ايران و جهان ثمره آن است.بي‌شك فقدان او براي دانشگاه فرودسي و حوزه علميه مشهد، همه اصحاب دانش و فرهنگ ايران و تمامي دوستداران علم و انديشه درجهان، ضايعه‌اي بزرگ است.من اين ضايعه را به همه آنان مجددا تسليت مي‌گويم و از خداوند متعال براي آن فقيد سعيد علو درجات و براي همراهان و همفكران، دوستان و شاگردان، خاندان و بازماندگانش توفيق تداوم بينش علمي، منش اخلاقي و روش زندگي او را مسالت دارم.

سيدمحمدخاتمي رييس جمهوري اسلامي ايران

 

 

۳_پیام تسلیت حداد عادل ریاست مجلس

باسمه‌تعالي درگذشت تاسف‌انگيز استاد سيدجلال‌الدين آشتياني را به عموم حوزه‌هاي علميه و دانشگاه‌ها و بخصوص دوستداران حكمت و فلسفه اسلامي تسليت مي‌گويم. استاد آشتياني كه فلسفه و عرفان را نزد استادان بزرگي مانند امام خميني (ره) آموخته بود، با تلاش بي‌وقفه خود ده‌ها سال به تدريس فلسفه اسلام و تاليف كتاب پرداخت و بخصوص با تحقيق در تاريخ فلسفه اسلامي در قرون اخير بسياري از حكيمان ناشناخته ايران را به اهل حكمت معرفي كرد و در پيش‌برد فلسفه اسلامي در ايران تاثيري ماندگار به جاي نهاد. ياد آن استاد ارجمند را گرامي مي‌دارم و براي او در جوار رحمت حق‌ طلب علو درجات مي‌كنم. 

 

۴_ پیام تسلیت دکتر سید حسین نصر

استاد دانشگاه جورج واشنگتن، موسس انجمن حکمت و فلسفه در ایران

هوالباقي

درگذشت فيلسوف عاليقدر حكيم متاله علامه سيد جلال الدين آشتياني ضايعه بزرگي براي جامعه علمي ايران و بلكه تمام جهان اسلامي است. اين حكيم و محقق بارع عشق تام به مطالب حكمي و عرفاني داشت و تمام وقت خود را صرف احياي سنت فكري اسلامي و نشر آثار بزرگان  اين سنت كرد. خدمات او در اين زمينه به تنهايي از بسياري از دانشكده ها با تمامي امكانات شان بيشتر است. اين بنده سعادت چند دهه دوستي با ايشان را داشتم و در بسياري از تحقيقاتشان سهيم بودم و از نزديك شاهد عشق و علاقه ايشان به فلسفه و عرفان اسلامي و توجه به اهميت و استمرار اين مكتب عظيم فكري و معنوي در آينده ، و علاوه بر تمام مسائل علمي و از همه مهمتر اخلاق نيك و حقيقت جويي استاد آشتياني بودم . او فردي بود وارسته بدون تكلف و بي توجه به شؤون ظاهري ، و در عين حال طالب حقيقت چنان كه گويي حقيقت خود در وجودش تحقق يافته بود .

خداوند متعال روح آن بزرگوار را قرين رحمت خود فرمايد و زندگي او را سرمشقي براي محققان و فلاسفه نسل جديد قرار دهد. يقينا اسم استاد آشتياني در تاريخ فلسفه اسلامي قرن گذشته براي هميشه ثبت خواهد شد .

                                                                                   سيد حسين نصر 

                                                                                    واشنتگتن

5_ پیام تسلیت آیت الله منتظری

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا آلیه الراجعون

چهل روز از رحلت عالم بزرگوار استاد فلسفه و عرفان مرحوم آیت الله سید جلال الدین آشتیانی (طاب ثراه) می‎گذرد. محقق توانایی که پس از تعلم نزد اساتید بزرگ حکمت و عرفان و تعمق و تأمل در آثار اساطین دانش و معرفت، توانست بسیاری از کتب و آثار علمی گذشتگان در دو علم مزبور را که میراث فرهنگی عالم اسلام به شمار می‎رود به گونه ای ماهرانه تدریس، شرح، تعلیق و احیا نموده و در دسترس اهل تحقیق قرار دهد. از صفات بارز آن استاد محقق که شایان ذکر و پیروی بویژه برای اهل دانش است، استقلال و حریت در ابرازنظر بدون ملاحظات یا تعارفات مرسوم و معمول بود؛ و نیز با این که در فن فلسفه و عرفان تبحر داشت هیچ گاه آن را دستاویز و ابزار رسیدن به مطامع دنیا و مال و جاه و شهرت قرار نداد. این قبیل اشخاص به لحاظ روحیه استقلال و آزادگی، متأسفانه در دوران حیات خود معمولا در انزوا و مورد بی توجهی قرار گرفته و پس از رحلت مورد تمجید واقع می‎شوند. بجاست تألیفات آن عالم بزرگ مورد استفاده اهل دانش و فضل قرار گیرد، و حوزه های علمیه شیعه که پایگاه اصلی نشر معارف دینی است استقلال خود را حفظ نموده تا بتواند در دامان خود محققان ژرف اندیش و آزاد در تمام رشته های علوم اسلامی را بپروراند.

اینجانب رحلت آن مرحوم را به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و علمای اعلام و اساتید محترم حوزه و دانشگاه تسلیت عرض میکنم .

حسینعلی منتظری

دهم اردیبهشت یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی 

 

 

۶_پیام تسلیت هاشمی رفسنجانی

ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام

رحلت عالم ربانی مرحوم حاج (؟)سید جلال الدین آشتیانی استاد بزرگ فلسفه حوزه علمیه قم موجب تاسف و تاثر خاطر گردید. از درگاه خداوند برای آن عالم بزرگوار غفران و رحمت واسعه مسئلت را می نمایم

اکبر هاشمی رفسنجانی چهارم فروردین هشتاد و چهار

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *